Donald J. Trump je prihvatio tabloide, reality TV, Twitter i kablovske vijesti. Ove godine je prešao na podcaste i online streamere.
Na svom nevjerovatnom putu ka vrhuncu američke moći, novoizabrani predsejdnik Donald J. Tramp uvijek se prilagođavao trenutnom medijskom alatu.
Kao mladi mogul postao je stalnim mjestom u tabloidima na Menhetnu, a zatim se okrenuo novonastalom carstvu reality TV-a kao majstor NBC-jevog “Šegrt”. Prepoznao je moć Twittera mnogo prije drugih političara i 2016. godine koristio je nebrojene kablovske intervjue kako bi svoju kandidaturu doveo do pobjede.
U kampanji za posljednje izbore, iz kojih je izašao kao pobjednik, zaobišao je tradicionalne emisije, poput “60 Minutes” na CBS-u, u korist online poznatih ličnosti i podcasta koji su eksplodirali u popularnosti, posebno među mladima.
“On uvijek traži sljedeće mjesto koje najbolje odgovara njegovim instinktima za generisanje podrške,” rekao je Andrew Heyward, bivši predsjednik CBS News-a koji je sada savjetnik nekoliko lokalnih redakcija. “ To je dio Trumpovog izvanrednog rekorda u instinktivnom pronalaženju načina da se visceralno poveže s biračima.”„On je majstor u razvoju medija“, dodao je Heyward.
Trumpov pristup medijima prati promjenjive načine na koje Amerikanci konzumiraju vijesti. Nedavno istraživanje istraživačkog centra Pew otkrilo je da više od polovine odraslih ponekad dobija vijesti sa društvenih mreža. Facebook i YouTube nadmašuju druge platforme društvenih medija kao izvore vijesti, a Instagram i TikTok su zabilježili napredak u posljednje četiri godine, navodi se u studiji.
I prošlog mjeseca, povjerenje u tradicionalne masovne medije dostiglo je novi minimum, izvijestio je Gallup .
Kada se Trump počeo pojavljivati na podcastima, to se smatralo neobičnošću u kontekstu predsjedničke kampanje. Njegov prvi razgovor u junu, sa online zvijezdom i rvačom Loganom Paulom, skrenuo je od boksa do imigracije do mogućeg postojanja vanzemaljskog života. U avgustu se Trump sastao s Rosom, istaknutim igračem na platformi za striming pod nazivom Kick koji je dao bivšem predsedniku na poklon Tesla Cybertruck.
Kasnije je i Haris, čija je kampanja počela mnogo kasnije tokom godine, takođe učestvovala u podcastu. Njeno pojavljivanje na “Call Her Daddy”, popularnom podcastu sa milenijumskim ženama i ženama iz generacije Z, izazvalo je parodiju “Saturday Night Live” i naslove za primjedbe Harris o pravima na abortus.
U oktobru se Trump pojavio na “Bussin’ With the Boys”, podcastu Barstool Sports koji su vodili dvojica bivših igrača Nacionalne fudbalske lige. Objasnio je zašto je bio zainteresovan za toliki broj podcast intervjua u ovom izbornom ciklusu: „To je mlad svijet“, rekao je. “Vi ste u mladom svijetu, zar ne?”