Kamere za mobilne telefone su sveprisutne na modernim sportskim događajima. Bilo da je u pitanju lokalno sportsko takmičenje ili reprezentacija koja se bori za svjetski vrh, svaki trenutak je potencijalna fotografija.
Olimpijske igre nisu izuzetak. Više od 10.000 sportista iz 200 zemalja ili regiona takmičiće se u 32 sporta u ovogodišnjem gradu domaćinu, Parizu, pružajući vlasnicima ulaznica veliku priliku da popune svoje telefone i fotoaparate slikama omiljenih sportskih heroja.
I učesnici će, takođe, moći da obilježe svoje vrijeme u Parizu – daleko slobodnije nego ikada ranije. Ovo dolazi nakon što je Međunarodni olimpijski komitet (MOK), u decembru prošle godine predstavilo nove smjernice za društvene mreže.
Većina smjernica je namijenjena sportistima; neki se odnose na „akreditovane pojedince koji nisu sportisti“ kao što su treneri, tehničko osoblje i predstavnici olimpijskih komiteta zemalja.
Kao pravni naučnik specijalizovan za sportsko pravo, sa fokusom na prava na fotografije, pomno sam pratio stav MOK-a o upotrebi društvenih medija od strane sportista – posebno fotografija i video zapisa. Prava na slike su širok paket koji može uključivati prava na korištenje pojedinačnih nepokretnih, pokretnih i animiranih slika, imena, potpisa snimljenog glasa, fraza, povezanih ikonskih djela, logotipa, žiga i brendova.
Sve u svemu, čini se da je MOK pokušao da uspostavi ravnotežu između zaštite nosilaca medijskih prava uz istovremeno priznavanje vrednosti prava na sliku učesnika. To im omogućava da prikažu više sadržaja nego prije i, što je još važnije, da odaju priznanje svojim ličnim sponzorima, koji igraju važnu ulogu u komercijalizaciji njihovih slika i izgradnji njihovih brendova. Vjerni navijači će dobiti potpuniju sliku o olimpijskim putovanjima svojih omiljenih sportista nego što su to mogli prije.
Društvene mreže na Olimpijskim igrama
Zimske olimpijske igre u Vancouveru 2010. opisane su kao “prve igre društvenih medija”, što je prvi put da je MOK izradio smjernice za društvene mreže . Oni su dorađeni za Ljetne olimpijske igre u Londonu 2012. godine.
Na posljednjim ljetnim olimpijskim igrama, čiji je domaćin bio Tokio 2020. godine, sportistima nije bilo dozvoljeno :
- dijeliti bilo koji sadržaj iz akreditiranih područja koji se koristi za sportsko takmičenje ili ceremoniju
- objave o njihovim ličnim sponzorima.
Ova ograničenja su osmišljena, rekao je tada MOK , da zaštite nosioce medijskih prava kao što su TV stanice i druge velike medijske organizacije.
Šta se mijenja?
Prema novim smjernicama, akreditovani učesnici mogu dijeliti svoja iskustva daleko slobodnije na platformama društvenih medija tokom onoga što MOK naziva „periodom igre“, od 18. jula do 13. avgusta.
Oni mogu:
- fotografisati i snimati audio i video zapise unutar i izvan akreditovanih područja
- dijele fotografije na svojim osobnim društvenim mrežama do sat vremena prije početka takmičenja u kojem učestvuju i nakon što napuste prostor za doping kontrolu
- dijele objave iz područja treninga i treninga, ceremonije otvaranja i zatvaranja i Parka šampiona, gdje se sportisti okupljaju nakon takmičenja kako bi se upoznali i komunicirali s navijačima.
Naravno, još uvijek postoje neka ograničenja.
Videozapisi se ne mogu prenositi uživo, ne smiju biti duži od 2 minute i možda ne uključuju stvarna takmičenja. Dakle, treneri ne mogu snimiti sportistu u akciji, a zatim podijeliti video ili fotografije. Sportisti takođe ne mogu snimiti trening drugog sportiste, niti objavljivati najzanimljivije detalje sa svog ličnog takmičenja na društvenim mrežama. Oni mogu dijeliti samo takve slike ili video zapise sa zvaničnih naloga vlasnika medijskih prava.
Možda je najintrigantnije to što se fotografije i video zapisi koji koriste umjetnu inteligenciju možda neće dijeliti. Nejasno je kako MOK namjerava kontrolisati ovo pravilo.
Nije u komercijalne svrhe
Nosioci medijskih prava nisu ostali potpuno nezaštićeni novim smjernicama. Učesnicima nije dozvoljeno objavljivati u komercijalne svrhe tokom cijelog perioda Olimpijskih igara.
Post će se smatrati „u komercijalne svrhe“ ako je njegova svrha generisanje finansijske dobiti ili promovisanje treće strane ili proizvoda ili usluga.
Jedan od glavnih ciljeva novih smjernica za društvene mreže je balansiranje prava medija i prava učesnika. Ovaj pokušaj balansiranja može se vidjeti u novim pravilima za neolimpijske partnere.
Brendovi ili kompanije u ovoj kategoriji mogu pokrenuti generičko oglašavanje tokom perioda igre sve dok ono nije posebno dizajnirano za Olimpijske igre i već je bilo u očima javnosti najmanje 90 dana prije početka turnira. Oglasi u ovoj kategoriji ne mogu se prikazivati češće tokom Igara nego što su bili ranije. MOK će fleksibilno primjenjivati ova pravila kako bi omogućio kampanje „kao i obično“.
Bryan Keogh, The Conversation US